autor: Andreas II Mackensen, Gdańsk; uzupełnienia Georg Gruschke, Malbork
1690 r. i ok. 1715-1735
srebro, kamienie; walcowanie, wycinanie, trybowanie, cyzelowanie, nitowanie
wym.: wys. ok. 159 cm, szer. ok. 110-115 cm
miejsce przechowywania: nieznane

Aplika nałożona na obleczoną tkaniną płycinę z wyciętymi otworami ujawniającymi twarze i dłonie przedstawionych na obrazie postaci. Złożona z elementów wiernie naśladujących kompozycje obrazu: sukni Matki Bożej i Dzieciątka; dwóch koron zamkniętych z klejnotami (pięć klejnotów na koronie Dzieciątka, dwanaście na koronie Marii); trzydziestu siedmiu promieni prostych i płomienistych (falowanych), ułożonych w układzie alternacyjnym, dziewiętnaście promieni po lewej i osiemnaście po prawej stronie przedstawionych postaci; jedenastu sześcioramiennych gwiazd, aplikowanych wokół Madonny i Dzieciątka, przy końcach promieni. Sukienka pokryta ornamentem roślinnym (suchy akant), z licznymi draperiami i załamaniami naśladującymi układ marszczeń sukni z kompozycji malarskiej.

Aplikacja z całą pewnością podzieliła los obrazu. Po 1945 r. wizerunek NMP został przemieszczony w nieustalone miejsce, skradziony bądź zniszczony.

(oprac. B. Butryn)

 

AKTUALIZACJA!!!

W wyniku kwerend przeprowadzonych w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie uzyskaliśmy informacje, iż fragmenty obrazu oraz srebrnej apliki zostały odnalezione w trakcie odgruzowywania kościoła NMP na Zamku Wysokim w Malborku pod koniec stycznia 1950 roku. Fragmenty te zostały zabezpieczone przez ówczesną administrację zamku, ich los pozostaje nieznany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *