proweniencja: Berlin?
warsztat: Franz Lauterbach
technika: witrażownictwo
materiał: szkło, ołów
data powstania: 1908−1909 r.
data utraty dzieła: lata 1945−1960
Witraż o wymiarach 55 x 158 cm, złożony z 3 kwater, oprawiony w prostokątną, drewnianą ramę z dwoma zawiasami i zawieszony na hakach lewego ościeża okna nr 5 po zachodniej stronie sali (patrz: rzut).
Pełnopostaciowy wizerunek Zygfryda, legendarnego herosa z mitologii nordyckiej, głównego bohatera „Pieśni o Nibelungach”. Młody mężczyzna ukazany en face, w kontrapoście. Ubrany w skórzany pancerz z naramiennikami i wymalowanym na piersiach herbem w kształcie korony. W prawej ręce trzyma obnażony, wielki miecz zwrócony ostrzem do góry. Lewe przedramię osłonięte karwaszem, dłoń zaciśnięta na pasku na którym, na wysokości kolan, zawieszona jest tarcza ze wspomnianym herbem. Jasne włosy przewiązane opaską z broszą nad czołem, na nogach stalowe nagolenniki i ostrogi. Dookoła głowy banderola z inskrypcją: „Siegfried”, druga, nieczytelna, poniżej stóp. Tło przedstawienia wypełnione w górnej partii niewielkimi, prostokątnymi polami, w dolnej motywami roślinnymi.
Jeden z witraży wchodzących w skład zespołu prezentującego poczet „Najlepszych Bohaterów” – cyklu ikonograficznego stworzonego ok. 1902 r. przez Conrada Steinbrechta z zamiarem wykorzystania w oknach Wielkiego Refektarza, nawiązującego do znanego w średniowieczu motywu „Dziewięciu Bohaterów”.
Lit.: Geschäftsbericht des Vorstandes des Vereins für die Herstellung und Ausschmückung der Marienburg für die Zeit vom 1. Oktober 1902 bis zum 1. Oktober 1905, Danzig 1905, s. 5; R. Rząd, Zespoły heraldyczne w dekoracji Wielkiego Refektarza na Zamku Średnim w Malborku w XIX i XX wieku, Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Nowa Seria, t. 1 (12), 1993, s. 121−123.
(oprac. R. Rząd)
Marienburg Baujahr 1909, il. 11.
Rzut wnętrza Wielkiego Refektarza prezentujący układ witraży stanowiących poczet "Najlepszych bohaterów"; oprac. R. Rząd.