autor: nieznany
miejsce powstania: Prusy Zakonne (Malbork ?)
czas powstania: ok. 1344 r.
technika: stolarka, snycerka
materiał: drewno dębowe
wymiary: ok.: wys. 111 cm, szer. 212 cm, gł. 44 cm
numer przedwojennego inwentarza: nieznany
data utraty: 1945-1957; prawdopodobnie zniszczona w trakcie walk o zamek lub w ich efekcie
Ławka konstrukcji stojakowej. Siedzisko w formie deski ujęte dwoma policzkami, wyższym i niższym. Policzek wysoki ze zwieńczeniem w formie opisanego po okręgu wielokąta. Obustronnie z sześciopolową dekoracją maswerkową, wpisaną w kształt bliski trójkątowi. Policzek niski zamknięty pięciokątnie, zamknięcie opisane na łuku. Po obu stronach górnej części policzka dekoracja maswerkowa w postaci dwóch umieszczonych obok siebie rozet.
Mebel był jedną z dwóch ławek sprawionych na potrzeby malborskiego konwentu krzyżackiego, które dotrwały do czasów nowożytnych. Obie, poddane pracom konserwatorskim w l. 90. XIX w., stały się wzorem dla wykonania pastiszy (naśladownictw, które nie powtarzają oryginału w każdym szczególe) brakujących ławek, ustawionych przed stallami okalającymi przestrzeń kościoła zamkowego. Oba meble nie były ewakuowane z wnętrza świątyni. Tam zagruzowane ulegały stopniowej destrukcji pod wpływem czynników środowiskowych.
(oprac. B. Butryn)
Marienburg Baujahr 1892, fot. 1 (fragmenty)
Krzyżackie ławki ustawione w zachodniej części nawy kościoła - stan przed pracami konserwatorskimi; Marienburg Baujahr 1892, fot. 1.
Ławki w ustawieniu po zakończonej restauracji wnętrza kościoła zamkowego. Dwie pierwsze od linii prezbiterium - oryginalne; Marienburg Baujahr 1896, fot. 5.