Państwo krzyżackie, Balga, zamek, 1. ćw. XIV w.
Terakota; glina odciskana w formie, płytki czterolistne szkliwione na żółtobrązowo, wypalanie; wymiary: wys. 21 cm, szer. 21 cm; wys. 16,5 × 16,5 cm
Nr przedwojennego inw.: nieznany
Płytki posadzkowe z zamku krzyżackiego w Baldze pozyskano do zbiorów malborskiego zamku po 1888 roku. Cztery czterolistne były całe, pozostałe we fragmentach. Od 1908 roku przechowywano w specjalnych dwóch drewnianych kasetach w Sali Dwukominowej w skrzydle zachodnim Zamku Wysokiego, gdzie gromadzony był detal architektoniczny spoza zamku i miasta Malbork; dalsze losy i data utraty nieznane.
Marienburg Baujahr 1908, fot. 2-3 (fragmenty)
Płytki posadzkowe terakotowe i barwnie szkliwione, ułożone mozaikowo. Pierwszy rodzaj o kształcie czterolistnej koniczyny o zaokrąglonych końcówkach. Drugi rodzaj to czworobok o podwójnie wyciętych narożnikach pasujących do kolistych zakończeń pierwszego typu płytek, przez co wydaje się formą zbliżoną do rombu. Typ koniczynki był szkliwiony na kolor żółty o odcieniu brązowym, natomiast te zbliżone do rombu były terakotowe.
Według klasyfikacji przyjętej dla płytek posadzkowych z zamku krzyżackiego w Toruniu płytki z zamku w Baldze reprezentowały typ V, datowany na 1. ćw. XIV wieku.
(oprac. dr B. Pospieszna)
Magazyn detalu architektonicznego w Sali Dwukominowej na Zamku Wysokim w Malborku; za: Marienburg Baujahr 1908, fot. 2