autor: Otto Rohloff
miejsce powstania: Berlin
czas powstania: ok. 1890 rok
materiał: srebro lub mosiądz srebrzony
wymiary: wys. 18 cm
data utraty dzieła: lata ok. 1945–1950
obecne miejsce przechowywania ˗ nieznane
Pełnoplastyczna, całopostaciowa figura rycerza Jerzego, w pełnej zbroi płytowej z pochwą przy lewym udzie. W prawej dłoni, uniesionej za głową, trzyma broń sieczną (nie jest to miecz, ani szabla) – ramię zgięte w łokciu. Lewe ramię opuszczone, w dłoni tarcza o ozdobnym wykroju, z wygrawerowanym krzyżem łacińskim. Nogi skrzyżowane, zwrócone w prawą stronę, tułów wraz z głową w lewą. Głowa lekko opuszczona w dół, okolona gęstymi, skręconymi puklami włosów. Jerzy stoi na skrzydlatym smoku, z długim uniesionym i zawijającym się ogonem. Smok paszczą gryzie dolną część tarczy (nie jest pewne czy kopiujący wykonał także tę część figuracji z relikwiarza).
Figurka była kopią górnej części relikwiarza należącego pierwotnie do kościoła św. Jerzego w Elblągu. Oryginał (wys. 30,5 cm) składał się z cokołu stojącego na trzech nóżkach i grupy figuralnej ukazującej Jerzego walczącego ze smokiem. Od 1773 roku zabytek był w prywatnym posiadaniu i do 1876 roku nie opuścił tego miasta. Dwa lata później został przekazany do zbiorów Muzeum Rzemiosła Artystycznego w Berlinie, przez mieszkańca Görlitz (Zgorzelca).
Kopie postaci rycerza wykonał znakomity rzeźbiarz i odlewnik Otto Rohloff pracujący w tym muzeum, na zlecenie Theodora Josepha Blella kolekcjonera z Warmii, który w 1 poł. l. 80. XIX w. zamieszkał w podberlińskiej miejscowości Gross Lichterfelde. Kolekcjoner sprzedał swój zbiór do zamku malborskiego, wartość tego konkretnego przedmiotu wyceniono na 750 marek. Blell nie gromadził wyrobów rzemiosła artystycznego, figurkę zamówił niejako ze względów „dydaktycznych”. Relikwiarz był bowiem świetnym przykładem ikonograficznym dla wyglądu późnogotyckiej zbroi rycerskiej z obszaru państwa zakonnego – w tamtym czasie bez wahania uważano, że wykonano go w elbląskim warsztacie złotniczym (później wskazywano na możliwą proweniencję tego zabytku spoza Prus Zakonnych czy też Królewskich).
(oprac. B. Butryn)
Oryginalny relikwiarz w całości (fot. Saturia Linke, Kunstgewerbemuseum, Staatliche Museen zu Berlin).
Figura św. Jerzego z oryginalnego relikwiarza (fot. za https://artinpoland.weebly.com/pl/category/gotyk.