Pobocznym zagadnieniem rozpatrywanym przy prowadzonych badaniach proweniencyjnych jest kwestia gablot i etalażu, służących eksponowaniu zasobu muzealnego przed 1945 rokiem.
Próba rozpoznania rodzajów i ilości: gablot, witryn czy ekspozytorów może stanowić dodatkową pomoc w oszacowaniu zasobności wybranych grup zabytków z przedwojennego zasobu oraz stanowić poszlakę co do ich powojennego losu.
Wydaje się bowiem logicznym założenie, że zachowany na terenie zamku regał, witryna czy ekspozytor oznacza, że rzecz lub grupa zabytków na nich lub w nich przechowywana przetrwała działania wojenne.
Obecność w dzisiejszym zasobie muzealnym konkretnych, rozpoznawalnych przedwojennych sprzętów muzealnych, każe przypuszczać, że pokazywane w nich niegdyś zabytki nie zostały zniszczone w wyniku działań wojennych. To z kolei pomaga klasyfikować całe grupy przedmiotów, jako przemieszczone i rozproszone, nie zaś jako trwale utracone.
(oprac. B. Butryn)
Zbiory militariów Theodora Blella w skrzydle wschodnim Zamku Średniego, Marienburg Baujahr 1917, il. 28.
Po lewej: manekin - ekspozytor na średniowieczne uzbrojenie ochronne ze zbiorów Theodora Blella (inicjał T.B. oraz liczba 9), analogiczny lub ten sam jak na zdjęciu archiwalnym.
Po prawej: ekspozytor na kapalin ze zbiorów blellowskich, z naniesionym numerem inwentarzowym 849.
Zapis inwentarzowy zabytku eksponowanego na ekspozytorze (poz. 849 inwentarza Blellsche Waffensammlung, kolekcji militarów zakupionej do zbiorów zamku w Malborku).