Drugie spotkanie zorganizowane w zamku w Kwidzynie, które odbyło się 14 listopada br., poświęcone było spuściźnie Waldemara Heyma – dawnego kierownika Muzeum w Kwidzynie. Prelegentka Joanna Jezierska zaprezentowała znajdujący się w zasobie kwidzyńskiego zamku przedwojenny zbiór obejmujący 2091 negatywów i diapozytywów. Na zdjęciach utrwalone zostały różne aspekty życia codziennego, wygląd i architektura miast (w tym oczywiście Kwidzyna) oraz okolicznych wsi. Jest to również wspaniała dokumentacja badań archeologicznych prowadzonych na terenie Prus, elementów krajobrazu oraz zabytków – niektóre zachowane do dnia dzisiejszego w zbiorach kwidzyńskich.
Zasób ten to cenny materiał dla wielu badaczy różnych dziedzin: archeologów, historyków, etnografów, konserwatorów architektury czy muzealników. To również niezwykły materiał do badania dziejów dawnych zbiorów muzealnych w Kwidzynie.
Koleżance Joannie serdecznie dziękujemy za interesujący wykład, a już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 27 listopada o godzinie 17.30 (szczegóły tutaj), które poświęcone będzie historii kwidzyńskiej kolekcji haftu, tkanin i dzianin.
(oprac. A. Siuciak, fot. B. Butryn)