Tak, to już fakt!!! W grudniu ubiegłego roku ukazała się najnowsza publikacja zwieńczająca lata prac projektowych w ramach #Projektu Straty. Długo ukrywaliśmy to w tajemnicy, aby móc w odpowiedni sposób uhonorować to wydarzenie, które jest absolutnie bezprecedensowe w historii naszego muzeum. Jest to bowiem pierwszy tom, inaugurujący całą serię katalogów strat wojennych i zbiorów rozproszonych zamku w Malborku. Ten konkretny, poświęcony jest kolekcjom malarstwa, rysunku i grafiki.
Publikacja jest efektem pracy wielu osób, zespołu projektowego i pracowników Muzeum Zamkowego w Malborku. Katalog ukazuje w usystematyzowany sposób wyniki badań w zakresie malarstwa, rysunku i grafiki. Trudność prowadzonych działań, powodował fakt, iż wspomniane zbiory, gromadzone pieczołowicie przez ponad 120 lat przez Zarząd Odbudowy Zamku oraz Towarzystwo Odbudowy i Upiększania Zamku Malborskiego, nigdy nie tworzyły klasycznych kolekcji muzealnych, nie doczekały się naukowego opracowania, nie tworzono dla ich potrzeb inwentarzy ani uporządkowanych spisów. Traktowane były w głównej mierze jako dopełnienie rekonstruowanych wnętrz zamkowych. Informacje zawarte w publikacji są zatem efektem żmudnych prac na ze wszech miar niekompletnym, niewystarczającym, a także rozproszonym materiale archiwalnym, ikonograficznym i nie tylko. Podjęta próba rekonstrukcji zasobu jest zatem ważnym krokiem w kierunku poznania pełnej historii i losów zamkowych kolekcji. Ważną częścią publikacji jest także prezentacja obiektów które przetrwały pożogę wojenną, a dzięki prowadzonym badaniom zidentyfikowanych w krajowych instytucjach.
Katalog strat wojennych i zbiorów rozproszonych zamku w Malborku, t.1, Malarstwo, rysunek, grafika
red. Justyna Lijka, Aleksandra Siuciak, Janusz Trupinda
Malbork 2022
ISBN 978-83-966365-2-2
Wydawca: Muzeum Zamkowe w Malborku
Projekt graficzny: Eurydyka Kata i Rafał Szczawiński studio re:design
Druk: ZAPOL Sobczyk, Spółka komandytowa
Z tej okazji serdecznie zapraszamy Państwa na promocję książki, która odbędzie się 23 marca b.r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku (ul. Mariacka 42).
Do zobaczenia w Gdańsku !!!
Aleksandra Siuciak – koordynator projektu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”