Kwatera szklenia witrażowego z kościoła zamkowego NMP w Malborku
Królewski Instytut Witrażownictwa
w Charlottenburgu, 1884 rok
technika: lut, wycinanie, cięcie, malowanie
materiał: ołów, szkło, farby
wymiary: 56 x 56 cm (oryginalna partia z 1884 r.)
AKTUALIZACJA – zabytek dzięki przychylności dotychczasowego właściciela oraz staraniom Muzeum Zamkowego w Malborku i Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN powrócił do Malborka.
https://www.gov.pl/web/kultura/kolejna-kwatera-witrazowa-powrocila-do-kosciola-nmp-na-zamku-wysokim-w-malborku
Kwatera o kształcie kwadratu. Szkła łączone ołowiem. Siatka kwatery złożona z 71 pól. Kompozycja środkowa ujęta bordiurą, przy lewym i prawym boku. Pionowe pasy bordiury złożone z 4 kwadratowych pól, które podzielono na trzy pionowe prostokątne paski, każdy innej szerokości. Paski skrajne, przy centrum kompozycji, oddzielone od siebie okrągłymi polami z namalowanym motywem czwórliścia. Paski środkowe pomalowane ciemną farbą z przejrzystymi (nie zamalowanymi) kołami, tworzącymi wzór paciorkowy. Kompozycja centralna złożona z dwóch centrycznie wpisanych w siebie kół, w koło środkowe wpisana jest sześcioramienna gwiazda, wycięta w jednej tafli szkła. Przy dolnej i górnej krawędzi kompozycji środkowej, pola o kształcie ćwierć kół, w narożnikach, i trójkąta umieszczonego pomiędzy nimi.
Pierwotna lokalizacja: okno w ścianie północnej kościoła zamkowego w Malborku, pierwsze od strony zachodniej.
Kwatera ta była niewątpliwie elementem z transferu ocalałych w zamku szkleń, które w porozumieniu z Referatem Kultury w Malborku i z Muzeum Wojska Polskiego przeznaczono do zabezpieczenia okien malborskiej fary. Kwestia ta nie jest potwierdzona dokumentami archiwalnymi, które jednakże wykazują inne transfery przedmiotów zabytkowych o charakterze kościelnym z zamku do fary (dzwony). Prace przy oknach fary przeprowadzono w 1953 roku.
(oprac. B. Butryn)