autor: Firma Radler & Söhne (?)

miejsce powstania: Hildesheim

czas powstania: pomiędzy 1897 a 1899 rokiem

technika: odlew

materiał: brąz

wymiary: wys. 117 cm

dawny numer inwentarza: 239

 

Stopa okrągła z kryzą i niskim cokołem, ze stożkowym ażurowym płaszczem, z którego wyprowadzony jest trzon świecznika. Na stopie plastyczne figury trzech identycznych lwów, rozdzielonych dekoracyjnymi ażurami płaszcza, w postaci wimpergi flankowanej przez parę, stojących na tylnych łapach lwów. Trzon okrągły w przekroju z: guzem w miejscu przejścia z płaszcza, nodusem w formie kapliczki z czterema arkadami w oprawie imprezowej, w których umieszczono postaci ludzkie, podwójnym pierścieniem i głowicą stanowiącą podporę głębokiej miskowatej profitki z kolcem. Głowica dekorowana dwiema półplastycznymi postaciami ludzi w strojach mieszczańskich.

Świeczniki wiernie powtarzają formę zabytku pochodzącego z kościoła św. Michała w Hildesheim, przeniesionego na początku XIX w. do kościoła św. Magdaleny.

Analiza wydatków na wyposażenie restaurowanego wnętrza kaplicy św. Anny i kościoła NMP wskazują, że pierwotnie zamówiono jeden świecznik, który był gotowy w marcu 1897 roku. Był on czasowo eksponowany w części wschodniej kościoła dolnego, tuż przy płytach grobowych wielkich mistrzów. W 1899 roku zamówiono drugi bliźniaczy egzemplarz, i tak powstałą parę, na stałe umieszczono w kościele górnym, co potwierdza wydane drukiem Sprawozdanie Zarządu Towarzystwa Odbudowy i Upiększenia Zamku Malborskiego za okres od 1 października 1896 do 1 października 1899 r. Tam kandelabry ustawione były w zależności od potrzeb, przed ołtarzem głównym lub ołtarzem środkowym.

(oprac. B. Butryn)

Marienburg Baujahr, 1903, il. 3.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *