proweniencja: Prusy Wschodnie okolice Gierdaw (dzisiejsze Żelaznodrożnyj, powiat Prawdinsk, Rosja)
czas powstania: XIX w.
materiał: drewno
technika: snycerka
wymiary: 30,5 cm wys., 17,50 cm szer.
dawny numer inwentarzowy: W. Pr. 808
data utraty zabytku: 1945
Bogato, snycersko zdobiona przęślica o kształcie czworoboku z wyoblonymi dolnymi narożnikami posiadała ażurowy wzór wykonany w układzie pasowym. Składał się on od góry ze zwieńczającego ząbkowania, poniżej którego znajdowało się 9 ułożonych wertykalnie pól o łezkowatym kształcie, a następnie 7 prostokątnych okienek z dzwoneczkami. W części centralnej przęślicę zdobił symetryczny, umieszczony w partiach bocznych, motyw serca znajdującego się powyżej sześciopłatkowego kwiatu wpisanego w koło. Środkowe, największe wycięcie, miało kształt grzybka o nienaturalnie szerokiej nóżce. W prawym dolnym rogu przęślicy znajdowały się inicjały albo data wykonania. Niestety jakość zdjęcia w publikacji nie pozwala na dokładne odczytanie.
Przęślica została przekazana do muzeum w 1925 r. przez panią Zander z Kwidzyna. W tym czasie jej szacunkowa wartość wynosiła 10 marek niemieckich. Dodatkowa adnotacja w księdze inwentarzowej zawiera informację, że wykonawcą przęślicy był brat pani Zander. Zgodnie z księgą adresową Kwidzyna z 1926 r. w mieście osoby o nazwisku Zander zajmowały 4 lokale. Wśród nich była wdowa po nauczycielu Minna Zander, która wydaje się najbardziej prawdopodobnym darczyńcą przęślicy, zaginionej w czasie II wojny światowej.
(oprac. J. Jezierska)
Księga inwentarzowa Heimatmuseum Westpreussen in Marienwerder, s. 6, poz. 808.
Przęślica ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Kwidzynie opublikowana w pracy Karla-Heinza Clasena, Deutsche Volkskunst Ostpreußen, Frankfurt a. M., 1926, ryc. 98.