autor: Andreas II Mackensen, Gdańsk; uzupełnienia Georg Gruschke, Malbork
1690 r. i ok. 1715-1735
srebro, kamienie; walcowanie, wycinanie, trybowanie, cyzelowanie, nitowanie
wym.: wys. ok. 159 cm, szer. ok. 110-115 cm
miejsce przechowywania: nieznane
Aplika nałożona na obleczoną tkaniną płycinę z wyciętymi otworami ujawniającymi twarze i dłonie przedstawionych na obrazie postaci. Złożona z elementów wiernie naśladujących kompozycje obrazu: sukni Matki Bożej i Dzieciątka; dwóch koron zamkniętych z klejnotami (pięć klejnotów na koronie Dzieciątka, dwanaście na koronie Marii); trzydziestu siedmiu promieni prostych i płomienistych (falowanych), ułożonych w układzie alternacyjnym, dziewiętnaście promieni po lewej i osiemnaście po prawej stronie przedstawionych postaci; jedenastu sześcioramiennych gwiazd, aplikowanych wokół Madonny i Dzieciątka, przy końcach promieni. Sukienka pokryta ornamentem roślinnym (suchy akant), z licznymi draperiami i załamaniami naśladującymi układ marszczeń sukni z kompozycji malarskiej.
Aplikacja z całą pewnością podzieliła los obrazu. Po 1945 r. wizerunek NMP został przemieszczony w nieustalone miejsce, skradziony bądź zniszczony.
(oprac. B. Butryn)
AKTUALIZACJA!!!
W wyniku kwerend przeprowadzonych w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie uzyskaliśmy informacje, iż fragmenty obrazu oraz srebrnej apliki zostały odnalezione w trakcie odgruzowywania kościoła NMP na Zamku Wysokim w Malborku pod koniec stycznia 1950 roku. Fragmenty te zostały zabezpieczone przez ówczesną administrację zamku, ich los pozostaje nieznany.