Tegoroczne prace projektowe są kontynuacją i efektem działań ostatnich kilku lat. Są zwieńczeniem wysiłku badawczego podjętego przez pracowników Muzeum Zamkowego w Malborku w zakresie badania strat wojennych. Dzięki temu pod koniec bieżącego roku będziemy mogli zaprezentować Państwu kolejny już, drugi, tom katalogu strat wojennych i zbiorów rozproszonych zamku w Malborku. Obejmuje on swym zakresem zbiory ceramiczne, detalu architektonicznego oraz kafli. Autorką katalogu jest dr Barbara Pospieszna kustoszka dyplomowana i wieloletnia kuratorka ds. badań i zbiorów artystycznych naszego muzeum oraz opiekunka kolekcji ceramiki, szkła artystycznego oraz kafli piecowych.
Przygotowany katalog zawiera opracowanie przedwojennych kolekcji zamku malborskiego: ceramiki archeologicznej, antycznej, średniowiecznej i nowożytnej, w tym kuchennej, stołowej i dekoracyjnej, kafli piecowych oraz europejskiej i chińskiej ceramiki budowlanej. W opracowaniu odnotowane zostały także obiekty rozproszone oraz znajdujące się obecnie w naszym muzeum. Ponadto wszystkie obiekty utracone, które znalazły się w publikacji zostały zarejestrowane w bazie strat wojennych prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (link). Dzięki temu, w przypadku odnalezienia jakiegokolwiek obiektu, możliwa będzie szybka identyfikacja oraz podjęcie próby odzyskania, a takie sytuacje mają miejsce coraz częściej. Tylko w tym roku dzięki projektowi i współpracy z MKiDN do zbiorów zamku powróciły trzy obiekty z dawnych zbiorów, oraz prowadzone są kolejne działania odnośnie kilku innych.
Wszystkie powyższe aktywności zajmowały nas przez ostatni rok, jednakże nie są to jedyne zadania, którym poświęcaliśmy naszą uwagę. Niebawem zaprosimy Państwa na promocję tegorocznej publikacji oraz opowiemy szczegółowo o naszych działaniach i planach na następne lata. Zachęcamy zatem do śledzenia naszych mediów, zarówno strony www projektu, jak i FB Projekt Straty.
Do zobaczenia!
Aleksandra Siuciak