proweniencja: Prusy Królewskie, Stolzenberg?
warsztat: nieznany
materiał: fajans pomorski; glina, szkliwo ołowiowo-cynowe, tlenki manganu i miedzi
technika produkcji: toczenie na kole, obróbka ręczna, szkliwienie jednostronne, malowanie na surowym szkliwie związkami manganu i miedzi, wypał tradycyjny
wymiary: średnica 37 cm
dawny numer inwentarzowy: Inw. HMM/3348
data utraty zabytku: po 1945 r.
Talerz zakupiony został do zbiorów kwidzyńskich w 1940 roku od antykwariusza Carla Geyera z Gdańska. Początkowo wyceniony został na 68 marek (il. 1). Po uzyskaniu informacji o proweniencji ze Stolzenbergu pod Gdańskiem, Heym zrewidował wartość naczynia, zmieniając wycenę na 70 marek. Podobnie uczynił z drugim talerzem ozdobionym w motywy kwiatowe, nabytym od tego samego oferenta (inw. 3349).
Zaginiony talerz ścienny, jednostronnie szkliwiony, ozdobiony był na powierzchni widokowej motywem wazonu lub urny w kształcie brązowo-fioletowej amfory stojącej na prostokątnej, zielonej podstawie. U góry, z naczynia wychodziły, według rysunku, niezidentyfikowane formy, być może płomienie (il. 2).
Motyw wazonu z bukietem kwiatów był powszechny i szeroko stosowany w europejskim zdobnictwie ceramiki od XVII po XIX wiek. Talerz z takim motywem hipotetycznie przypisywany garncarni ze Stolzenbergu opublikowany został na www.olszynka-walddorf.cba.pl (il. 3) i na portalu www.forum.dawnygdansk.pl. Jednak rysunek odręczny w inwentarzu ukazuje nam wazon o formie amfory, a ten kształt był częściej spotykany na kaflach pomorskich z ostatniego dziesięciolecia XVIII wieku (il. 4). O czym można przeczytać TUTAJ .
(oprac. dr B. Pospieszna)
Il. 1-2. Heimat Museum Marienwerder 1925-1944, s. 396, poz. 3348.
Il. 3. Żródło: https://www.olszynka-walddorf.cba.pl (dostęp10.09.2019)
Il. 4. Zbiory Muzeum Zamkowego w Malborku; MZM/K/IP/273. Fot. L. Okoński.