W zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku znajduje się wyjątkowy zestaw dokumentacji fotograficznej zwany Marienburg Baujahr (Rocznik Odbudowy Zamku w Malborku). Składa się nań 35 tomów, opracowanych w formie albumów oprawnych w skórę, z kilkudziesięcioma kartonowymi kartami, na których przyklejone są odbitki fotograficzne formatu 13 na 18 centymetrów. Pochodzą one z lat 1882–1918 (ostatni tom z 1919 roku przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Malborku). Nasza kolekcja obejmuje zatem 35 kolejnych tomów oraz kilka wtórników z różnych lat.
Dokumentacja została zapoczątkowana w 1885 roku przez kierownika Zarządu Odbudowy Zamku, sławnego architekta i konserwatora Conrada Steinbrechta. Od tego czasu, przez ponad trzydzieści lat powstawały roczniki z fotografiami i ich opisami, które dokumentowały wszystkie najważniejsze wydarzenia z zakresu konserwacji architektury, zabytków oraz wydarzeń mających miejsce na zamku malborskim. Rokrocznie przygotowywanych było 10 do 12 egzemplarzy albumu.
Aby zapełnić je fotografiami Zarząd Odbudowy Zamku zatrudniał w różnych latach kilku fotografów zarówno miejscowych, jak i z Berlina, Gdańska czy Elbląga. Ich działalność obejmowała wykonywanie zdjęć na zamku i w terenie. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi fotograficznemu powstawały negatywy na szklanych płytkach pokrytych emulsją światłoczułą. Z nich wykonywane były odbitki, które przechowywano w archiwum Zarządu. Część z nich, nie wykorzystywana w rocznikach, była również opisywana i oprawiana w poszyty. Takich poszytów musiało być wiele, W naszych zbiorach zachowało się tylko kilka z nich. Jakże zatem cenny okazał się zeszłoroczny dar jednego z mieszkańców Gdyni, który ofiarował Muzeum cztery poszyty z niezwykle cennymi odbitkami fotograficznymi z 1913 roku, ukazującymi malowidła ścienne w kościele NMP na Zamku Wysokim. Ich autorem był malborski fotograf Carl Kuhnd.
(oprac. A. Dobry)