W zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku znajduje się wyjątkowy zestaw dokumentacji fotograficznej zwany Marienburg Baujahr (Rocznik Odbudowy Zamku w Malborku). Składa się nań 35 tomów, opracowanych w formie albumów oprawnych w skórę, z kilkudziesięcioma kartonowymi kartami, na których przyklejone są odbitki fotograficzne formatu 13 na 18 centymetrów. Pochodzą one z lat 1882–1918 (ostatni tom z 1919 roku przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Malborku). Nasza kolekcja obejmuje zatem 35 kolejnych tomów oraz kilka wtórników z różnych lat.

Dokumentacja została zapoczątkowana w 1885 roku przez kierownika Zarządu Odbudowy Zamku, sławnego architekta i konserwatora Conrada Steinbrechta. Od tego czasu, przez ponad trzydzieści lat powstawały roczniki z fotografiami i ich opisami, które dokumentowały wszystkie najważniejsze wydarzenia z zakresu konserwacji architektury, zabytków oraz wydarzeń mających miejsce na zamku malborskim. Rokrocznie przygotowywanych było 10 do 12 egzemplarzy albumu.

Aby zapełnić je fotografiami Zarząd Odbudowy Zamku zatrudniał w różnych latach kilku fotografów zarówno miejscowych, jak i z Berlina, Gdańska czy Elbląga. Ich działalność obejmowała wykonywanie zdjęć na zamku i w terenie. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi fotograficznemu powstawały negatywy na szklanych płytkach pokrytych emulsją światłoczułą. Z nich wykonywane były odbitki, które przechowywano w archiwum Zarządu. Część z nich, nie wykorzystywana w rocznikach, była również opisywana i oprawiana w poszyty. Takich poszytów musiało być wiele, W naszych zbiorach zachowało się tylko kilka z nich. Jakże zatem cenny okazał się zeszłoroczny dar jednego z mieszkańców Gdyni, który ofiarował Muzeum cztery poszyty z niezwykle cennymi odbitkami fotograficznymi z 1913 roku, ukazującymi malowidła ścienne w kościele NMP na Zamku Wysokim. Ich autorem był malborski fotograf Carl Kuhnd.

(oprac. A. Dobry)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *