Proweniencja: Chiny, dynastia Qing
Warsztat nieznany, prawdopodobnie cegielnia cesarska w Pekinie (Běijīng)
Detal architektoniczny; glina, odciskanie w matrycy, obróbka ręczna, suszenie, glazurowanie szkliwami transparentnymi barwionymi w masie związkami metali na kolor zapewne zielony; Wymiary: nieznane
Sygnatury, napisy: brak
Nr przedwojenne inw.: nieznane
Data utraty dzieła: l. 1945–1961
Obecne miejsce przechowywania, inw.: nieznane
Bibl.: Marienburg Baujahr 1910, fot. 4; China Abteilung 1910, Nachrichten der Königlichen Schlossbauverwaltung zu Marienburg Westpr. über die Tätigkeit in den Baujahren 1909, 1910 und 1911, Danzig (1911), s. 13, Abb. 9.
Dachówka była podarunkiem chińskiego cesarskiego rządu, który przekazał do zbiorów malborskich książę regent Zàifēng w 1910 roku. Ustawiona została obok najwspanialszych w kolekcji akroterionów o torsach smoków na górnej półce jednego regału w magazynie detali architektonicznych w Spichlerzu na Zamku Wysokim (obecnie Sala Dwukominowa).
Dachówka korytkowa, typ gąsior, z pełnoplastyczną figurką fantastycznego zwierzęcia – smoka. Przednia część hybrydy – lwia, tylna –zakończona rybim ogonem. Ciało pokryte rybią łuską. Na karku długa końska grzywa, która na głowie tworzyła specyficzny czub podtrzymywany przez dwa płożące się rogi. To hybrydalne zwierzę wsparte było na dwóch przednich nogach stojących prosto i zakończonych szponami oraz z tyłu na skierowanym w dół rybim ogonie. Smocza głowa była owalna. Charakteryzowała się małymi, okrągłymi oczami i takimi uszami. Okolona była spiralnie skręconymi puklami sierści z małą, kozią bródką pod szerokim, wzniesionym ku górze pyskiem i mocno osadzona na masywnej, lekko wygiętej szyi pokrytej łuskami.
Ikonografia: w mitologii chińskiej było to fantastyczne zwierzę, zwane Yayu, posiadające zdolności zbierania wody z chmur. To apotropaiczny obrońca domu przed pożarami, jak też przed powodziami.
(oprac. dr B. Pospieszna)