miejsce powstania: Niemcy

czas powstania: 1894 rok

technika: stolarka, snycerka

materiał: drewno dębowe

wymiary: wys. 120; szer. 64; gł. 74 cm

data utraty dzieła: 1945−1950

obecne miejsce przechowywania: nieznane, być może zniszczony w marcu 1945 roku

 Wykonany w konstrukcji skrzyniowej; na niskich, graniastych nogach, z prostokątną płytą siedziska. Korpus mebla z oparciem i podnóżkiem. Oparcie rozszerzające się ku górze, z dwoma, niewielkimi, prostokątnymi przeźroczami w dolnej części po bokach. Tył oparcia w całości pokryty niskim reliefem o motywie plecionki (u dołu, także od strony przedniej) i roślinnym (u góry). Oba narożniki oparcia w wyprowadzone ponad wysokość zagłowia w kształcie zwróconych do góry zwierzęcych pysków. Podłokietniki w formie łukowato wyciętych ścianek zakończonych uchwytami w postaci plastycznych figur mitologicznych zwierząt. Płycina ścianki frontowej pokryta niskim reliefem o motywie roślinnym. Pozostałe trzy płyciny wypełnione nieco wyższymi, lecz płaskimi, reliefami o rysunku figuralnym (przedstawione motywy nieznane), u dołu zakończone fartuszkiem pokrytym reliefem o motywie plecionki.

Siedzisko było kopią trzynastowiecznego tronu biskupiego z Blaker (region Akershus, Norwegia). Oryginał przechowywany jest w zbiorach Universitetets Oldsaksamling w Oslo.

Fotel stanowił bliźniaczą parę dla zabytku znajdującego się w zbiorze mebli pod numerem inwentarza MZM/MB/148.

Oba siedziska, zaginione i to znajdujące się w kolekcji zamkowej, posłużyły parze cesarskiej Wilhelmowi II i Auguście Victorii jako paradne siedziska podczas głównych uroczystości „Dni prowincji zachodniopruskiej”, które odbyły się na terenie zamku malborskiego 7 i 8 września 1894 r. Oba, stały się potem elementami mobiliaża Izby Konwentu na Zamku Wysokim, gdzie były stale eksponowane do 1945 r.

(oprac. B. Butryn)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *