Muzeum Zamkowe w Malborku serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji pt. Straty wojenne zamku w Malborku w świetle źródeł na przykładzie Sprawozdań Zarządu Towarzystwa Odbudowy i Upiększania Zamku Malborskiego.

Praca ze źródłem historycznym ma niebagatelne znaczenie w procesie poznawczym nad historią pojedynczych zabytków czy losów całych kolekcji. Ocena zawartości źródła, szczególnie zaś jego wiarygodności, autentyczności i zgodności z faktami historycznymi, określa kierunek dalszych badań naukowych.

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na rolę źródeł w procesie badań proweniencyjnych, w oparciu o doświadczenie nabyte w trakcie prowadzonego od 2018 r. projektu badań strat wojennych zamków w Malborku i Kwidzynie.

Spotkanie będzie okazją do podzielenia się doświadczeniem zespołu pracowników Muzeum Zamkowego w Malborku w pracy nad tłumaczeniem i krytycznym opracowaniem Sprawozdań Zarządu Towarzystwa Odbudowy i Upiększania Zamku Malborskiego, będącym jednym z podstawowych źródeł do dziejów odbudowy zamku malborskiego oraz jego kolekcji. Będzie to również okazja do bliższej prezentacji źródła, zarówno jego zawartości, jak i znaczenia dla badań nad zbiorami zamku malborskiego.

W trakcie konferencji zaprezentujemy publikację będącą efektem całorocznych prac zespołu ds. strat wojennych Muzeum Zamkowego w Malborku, a także podsumujemy tegoroczną edycję projektu Badania strat wojennych w zakresie zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie – kontynuacja, współfinansowanego z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Badanie polskich strat wojennych.

Wydarzenie odbędzie się w formule on-line, na platformie Microsoft Teams. Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o zgłoszenia poprzez załączony formularz do dnia 16.12.2020 r. Po rejestracji otrzymają Państwo instrukcję odnośnie technicznych aspektów udziału w konferencji.

Serdecznie zapraszamy!!!

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIA – TUTAJ

PROGRAM – TUTAJ

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *