autor: nieznany stolarz

miejsce powstania: Powiśle

czas powstania: 1822 rok

technika: stolarka, toczenie, malowanie

materiał: drewno

wymiary: nieznane

dawny numer inwentarzowy: Inw. HMM WPr. 530

data utraty zabytku: ok. 1945 r.

 

Zapis w Księdze inwentarzowej Heimat Museum Marienwerder dotyczący łóżka z Marów (Moraw), s. 46, poz. 530.

Łóżko z baldachimem i możliwością poszerzenia miejsca do leżenia, poprzez wysunięcie jednego z dłuższych boków. Ścianki wezgłowia i przednia wykonane w konstrukcji ramowo˗płycinowej, pierwsza zwieńczona szczytem w postaci dekoracyjnej płyty, druga zamknięta prostą listwą. Nogi graniaste, przechodzące w konstrukcje ścianek, na których narożnikach ustawiono cztery słupki unoszące baldachim. Słupki w formie wydłużonych tralek z pięcioma guzami w części nad balaskiem. Baldachim płaski, konstrukcji wieńcowej, z prostym naczółkiem na jednym z dłuższych boków i profilowanym gzymsem na pozostałych. Słupki malowane na czarno, elementy konstrukcje i architektoniczne malowane na czerwono, pola naczółka baldachimu i policzków zielone, te ozdobione malowaną dekoracją w postaci różanych gałązek. Na naczółku po obu stronach roślinnej kompozycji wymalowany napis: M 18 / 22 P.

Mebel deponowany od 1930 w Prussia˗Museum mieszczącym się w jednym ze skrzydeł zamku królewieckiego (Landeskundliches Provinzial Museum in Königsberg), tam najpewniej został zniszczony podczas nalotów na miasto, bądź w trakcie lub niedługo po jego zdobyciu przez Armię Czerwoną.

Łóżko zakupione przez Heyma do zbiorów kwidzyńskich w Marach pod Kwidzynem (dziś Morawy w gminie Gardeja), było jednym z zaledwie kilku mebli z terenu Powiśla i Żuław służących do spania, zachowanych w tak dobrym stanie.

(oprac. B. Butryn)

 

Mebel z Heimat Museum Marienwerder na ekspozycji w Prussia˗Museum na pocztówce wydanej przez szczeciński zakład wydawniczy Photohaus Schattke, ok. 1935 rok (źródło: https://www.bildarchiv-ostpreussen.de).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *