W nawiązaniu do sposobu wyposażenia wnętrz Pałacu Wielkich Mistrzów w okresie zwanym pierwszą restauracją zamku malborskiego w Sali Królewieckiej od 2008 roku eksponowane są neogotyckie meble: szafa, stół i ława. W 2015 roku dodano do nich dwa krzesła, które pozyskano w roku 2011 (il. 1). Pozostałe eksponowane dziś w tej sali przedmioty tj.: obrazy, świeczniki, płyty piecowe i figurka przedstawiająca Fryderyka II nie były częścią dawnej aranżacji rezydencji wielkomistrzowskiej, nie należały także do zbiorów zamkowych, jednak swoją formą i tematyką przywołują klimat i charakter tamtej aranżacji wnętrz pałacowych.

Wymienione wyżej meble to niewielka część dużego zespołu zaprojektowanego przez Karla Friedricha Schinkla i wykonanego pomiędzy 1831 a 1836 rokiem przez stolarzy z Kwidzyna i Malborka. Sprzęty te były dopełnieniem prac restauratorskich w Pałacu (z lat 1820–1840), stanowiąc obok stolarki drzwiowej, posadzki i przede wszystkim witraży, spójny projekt rewaloryzujący jego wnętrza.

Omawiany garnitur mebli był drugim co do starszeństwa zachowanym zespołem ruchomych zabytków, bezpośrednio związanych z zamkiem w Malborku. W kościele zamkowym do 1945 roku przetrwały bowiem siedziska (stalle) i ławy braci zakonnych z l. 40. XIV w. Meble neogotyckie, które były rozmieszczone w kilku pomieszczeniach Pałacu Wielkich Mistrzów, na różnych jego kondygnacjach, przetrwały działania wojenne bez większych uszkodzeń, podobnie zresztą jak sam Pałac. Niestety ten historycznie i artystycznie wartościowy zespół, liczący ponad 20 sztuk mebli, także takich o wyłącznie ekspozycyjnym przeznaczeniu (il. 2 – gablota na barokowy ołtarzyk z bursztynu), został rozproszony i uszkodzony przed 1961 rokiem, czyli przed utworzeniem Muzeum. Dziś w magazynie przechowywane są cztery ławy, stół i fragmenty dwóch szaf wnękowych (il. 3), wszystkie poważnie uszkodzone, oraz jeden dobrze zachowany fotel.

Nie wiadomo co stało się z okazałymi szafami bibliotecznymi (il. 4), gablotami (il. 5) i krzesłami, trudno stwierdzić czy zostały przemieszczone, czy zwyczajnie zniszczone.

(oprac. B. Butryn)

Il. 1. Sala narożna w Pałacu Wielkich Mistrzów, 1885.

Il. 2. Zaginiona gablota na barokowy ołtarzyk bursztynowy, 1917

Il. 3. Szafy wnękowe w izbie wielkiego mistrza, ok. 1890.

Il. 4. Szafa biblioteczna, 1891.

Il. 5. Gablota na militaria, ok. 1890.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *