autor: Firma Radler & Söhne (?)

miejsce powstania: Hildesheim

czas powstania: ok. 1900 roku

technika: odlew, srebrzenie

materiał: brąz

wymiary: wys. 37 cm, szer. 13 x 13 cm

data utraty dzieła: l.1945−1950

obecne miejsce przechowywania: nieznane

 Oba świeczniki o bliźniaczej formie. Trójścienna, częściowo ażurowa podstawa umieszczona na plastycznych, dość wysokich nogach w formie lwich łap. Na krawędziach ścian podstawy postacie nagich młodzieńców dosiadających smoki. Ścinaki podstawy dekorowane ornamentem roślinno-zoomorficznym. Trzpień o trzech kulistych, lekko spłaszczonych nodusach – u podstawy, na środku i w zwieńczeniu, w całości pokryty figuralnym, dość płaskim reliefem o motywie ludzkich i zwierzęcych sylwetek. Okrągły, głęboki i stożkowaty talerzyk, z kolcem do nasadzania świecy, osadzony na niskiej tulei wychodzącej z górnego nodusa, podtrzymywany przez trzy umieszczone na osiach krawędzi podstawy zwierzęta, o lekko zdeformowanym lamparcim wyglądzie.

Oryginalne świeczniki posiadają jednobrzmiącą inskrypcję umieszczoną na dolnej krawędzi ścianek podstawy:

BERNVVARDVS PRESVL . CANDELABRVM HOC PVERVM SVVM PRIMO HVIVS ARTIS FLORE NON AVRO NON ARGENTO ET TAMEN VT CERNIS CONFLARE IVBEBAT [Biskup Bernward nakazał swemu słudze, by tego świecznika ze złota czy srebra, w pierwszym tej sztuki rozkwicie, nie odlewał, a jednak, jak zobaczyć możecie]

Niestety niska jakość zdjęcia dokumentującego obecność tych świeczników w prezbiterium kościoła zamkowego, nie pozwala jednoznacznie stwierdzić jaki poziom dokładności odlewniczej miały kopie wykonane do Malborka i czy posiadały one, tak jak oryginały, przytoczone napisy. Archiwalne zdjęcie zarejestrowało natomiast karteczkę inwentaryzacyjną (znamionową) przyczepioną do trzpienia jednego z nich.

(oprac. B. Butryn)

Pierwszy ze świeczników stoi na desce siedziskowej stalli, na podeście ławy leży drugi przewrócony, Marienburg Baujahr, 1906, il. 5.

Oryginalne świeczniki fundacji biskupa Bernwarda (fot. Dom-Museum, Hildesheim,
https://www.bistum-hildesheim.de/fileadmin/dateien/migrated/10/jpg/d/dom-museum_Bernwardleuchter_300dpi_80812436301996479902.jpg).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *