autor: Wilhelm Bülow, rysownik i grafik; zakład: Druk und Verlag A. Felgner, Berlin durch Hügot.

grafika książkowa; papier, litografia barwna w brązach, sepii, czerni i bieli

wymiary: 224×175 mm

dawny numer inw.: Heimatmuseum Marienwerder W. Pr. 172

data utraty dzieła: po 1945 r.

27 maja 1925 roku Waldemar Heym zakupił do zbiorów kwidzyńskiego muzeum, za kwotę 3 marek, barwną litografię z portretem Roberta Friedricha Bluma (1807‒1848), polityka demokraty, członka Frankfurckiego Zgromadzenia Narodowego, zwolennika utworzenia państwa polskiego, rozstrzelanego w 1848 roku.

Ta rzadka grafika przedstawiała brodatego, nieco łysiejącego mężczyznę w średnim wieku, który siedział, opierając się o stół łokciem lewej ręki trzymającej kartki lub broszurę. Kadr ujmował sylwetkę mężczyzny skierowaną w prawo. Jego głowa zwrócona była en face, ale oczy patrzyły w lewo. Odziany był w jasne, obcisłe spodnie, ciemny, rozpięty na torsie frak, spod którego wystawała krótka kamizelka i biała koszula. Pod portretem, w prostokątnej ramie, umieszczona została mniejsza, czarno-biała litografia przedstawiająca moment egzekucji. Po obu stronach tego przedstawienia były napisy. Z lewej strony od góry małym drukiem: Gez. u. lith. v. Bülow (rysował i litografię wykonał von Bülow), poniżej w dwóch rzędach Robert|Geboren d. 10. Nov. 1807 zu Cöln a/R (Robert|urodzony 10 listopada 1897 w Kolonii nad Renem). Po drugiej stronie przedstawienia rozstrzelania Bluma od góry napis małym drukiem: Druck u. Verlag v. A. Felgner in Berlin durch Hügot (Druk i wydawnictwo A. Felgnera w Berlinie przy ul. Hugenotów), poniżej w dwóch rzędach: Blum.|zu Frankfurt a /Erschossen d. 9. Nov. 1848 zu Wien (Blum|rozstrzelany 9 listopada 1848 w Wiedniu).

Analogiczny przykład grafiki z portretem Roberta Bluma znajduje się w Kolekcji Portretów w Muzeum Niemieckiej Książki i Rękopisów w Lipsku (nr dbsmboeblp0176).

(oprac. dr B. Pospieszna)

Księga inwentarzowa Heimatmuseum Westpreussen in Marienwerder, s.15, poz. 172.

Grafika przedstawiająca Roberta Bluma; źródło: https://www.bildindex.de/document/obj67090061 (dostęp 29.01.2021).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *