ok. 1700 lub 1826 r.
drewno dębowe, mosiądz, granit (?); stolarka, kamieniarka, odlewanie, cyzelowanie
wym.: wys. ok. 70; szer. ok. 140; gł. ok. 120 cm
miejsce przechowywania: nieznane
W sierpniu 1826 roku, radca ziemski powiatu kwidzyńskiego baron Anton von Rosenberg- Klötzen (1790−1849), dokonał jednej z pierwszych donacji na rzecz przyszłych zbiorów zamku malborskiego. Był to barokowy stół, który ze względu na użycie do jego budowy aż trzech różnych materiałów (drewno dębowe, granit i mosiądz), był jednym z najbardziej interesujących i wartościowych zabytków w przedwojennym zasobie rzemiosła artystycznego w dziedzinie meblarstwa.
Mebel ten, który prawdopodobnie wykonano w gdańskim warsztacie ok. 1700 roku, jeszcze do niedawna uważano za zaginiony. W ostatnim czasie pracownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum Zamkowego w Malborku, dokonał identyfikacji istotnego elementu konstrukcji stołu. Oznacza to, że prawdopodobnie pomiędzy 1945 a 1960 rokiem, zabytek został celowo rozczłonkowany. Jego kamienny blat, dębowe oskrzynienie oraz wykonane z dębiny łączniki mosiężnych nóg, które miały formę pełnoplastycznych figur w postaci małych, nagich chłopców, zostały odseparowane. Kamienny blat i mosiężne nogi – figurki przepadły, w Malborku pozostawiono oskrzynienie i być może łączniki nóg (dotąd nie odnalezione).
Budowa i charakterystyczne cechy dębowego oskrzynienia nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości, że jest to fragment mebla podarowanego przed 192 laty przez barona Rosenberga.
Sposób potraktowania zabytku wykazuje modus operandi charakterystyczny dla działań prowadzonych w pierwszych latach powojennych. Nie można także wykluczyć, że elementy stołu padły łupem szabru, czy też kradzieży.
(oprac. B. Butryn)