ok. 1700 lub 1826 r.
drewno dębowe, mosiądz, granit (?); stolarka, kamieniarka, odlewanie, cyzelowanie
wym.: wys. ok. 70; szer. ok. 140; gł. ok. 120 cm
miejsce przechowywania: nieznane

W sierpniu 1826 roku, radca ziemski powiatu kwidzyńskiego baron Anton von Rosenberg- Klötzen (1790−1849), dokonał jednej z pierwszych donacji na rzecz przyszłych zbiorów zamku malborskiego. Był to barokowy stół, który ze względu na użycie do jego budowy aż trzech różnych materiałów (drewno dębowe, granit i mosiądz), był jednym z najbardziej interesujących i wartościowych zabytków w przedwojennym zasobie rzemiosła artystycznego w dziedzinie meblarstwa.

Mebel ten, który prawdopodobnie wykonano w gdańskim warsztacie ok. 1700 roku, jeszcze do niedawna uważano za zaginiony. W ostatnim czasie pracownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum Zamkowego w Malborku, dokonał identyfikacji istotnego elementu konstrukcji stołu. Oznacza to, że prawdopodobnie pomiędzy 1945 a 1960 rokiem, zabytek został celowo rozczłonkowany. Jego kamienny blat, dębowe oskrzynienie oraz wykonane z dębiny łączniki mosiężnych nóg, które miały formę pełnoplastycznych figur w postaci małych, nagich chłopców, zostały odseparowane. Kamienny blat i mosiężne nogi – figurki przepadły, w Malborku pozostawiono oskrzynienie i być może łączniki nóg (dotąd nie odnalezione).

Budowa i charakterystyczne cechy dębowego oskrzynienia nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości, że jest to fragment mebla podarowanego przed 192 laty przez barona Rosenberga.

Sposób potraktowania zabytku wykazuje modus operandi charakterystyczny dla działań prowadzonych w pierwszych latach powojennych. Nie można także wykluczyć, że elementy stołu padły łupem szabru, czy też kradzieży.

(oprac. B. Butryn)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *