proweniencja: nieznana

warsztat: nieznany

fajans właściwy; glina, obtaczanie na kole, obróbka ręczna, szkliwienie, malowanie na surowym szkliwie związkami kobaltu, wypalanie tradycyjne

wymiary: ⌀ 21,5 cm

Inw. HMM/1811

data utraty dzieła: po 1945 r.

Talerz został zakupiony do zbiorów kwidzyńskich od Friedricha Basnera, kolekcjonera sopockiego w 1929 roku razem z innymi naczyniami z tzw. fajansu pomorskiego.

Więcej: http://test.artbeat.com.pl/stratyy/talerz-dekoracyjny-xviii-w/

http://test.artbeat.com.pl/stratyy/talerze-scienne-z-sopockiej-kolekcji-friedricha-basnera/

Talerz ścienny o okrągłym lustrze wydzielonym obwódką od niskiego, fazowanego wrębu, który tak samo oddzielono od wąskiego kołnierza zakończonego zaobloną krawędzią. Dekoracja malarska w postaci niebieskiego na białym tle, stylizowanego motywu kosza na trzech kulistych nóżkach, który wypełniają dwa duże jabłka i kiść drobniejszych kulistych owoców z siedzącym na nich ptaszkiem o długim ogonie. Odwrocie talerza szkliwione na biały kolor.

Dekoracja malarska na zaginionym talerzu kwidzyńskim była wzorowana na popularnych w latach 1744‒1760 niebiesko-białych serwisach obiadowych, które masowo produkowała manufaktura fajansu w Bayreuth (Frankonia). Nie jest to jednak wyrób bliżej nieznanej pomorskiej garncarni, gdyż druga strona talerza była również szkliwiona, czego lokalni rzemieślnicy nie praktykowali.

(oprac. dr B. Pospieszna)

Lit.: Bayreyther Fayencen, Bestandskatalog, bearb. A. Miller, A. Ziffer, Ergolding 1994, s. 47 [kat.44], s. 109 [kat. 145].

W. Heym, Das bauerliche Geschirr in Westpreußen, Jahrbuch für historische Volkskunde, Bd. III/IV (1934), s. 115, Taf. 24, Abb. 29b.

Fragment karty inventarza Heimat Museum in Marienwerder, s. 215, poz. 1811.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *