proweniencja: Berlin?

warsztat: Franz Lauterbach (1865−1933)

technika: witrażownictwo

materiał: szkło, ołów

data powstania: 1908−1909 r.

data utraty dzieła: lata 1945−1960

Witraż o wymiarach 55 x 158 cm, złożony z 3 kwater, oprawiony w prostokątną, drewnianą ramę z dwoma zawiasami, zawieszony na hakach lewego ościeża okna nr 1 po zachodniej stronie sali.

Pełnopostaciowy wizerunek Jozuego (XIII w. p.n.e?), starotestamentowego wodza Izraelitów, który wprowadził ich do Ziemi Obiecanej. Starszy mężczyzna z siwą brodą ukazany w półprofilu, zwrócony w prawo, w lekkim wykroku. Ubrany w pancerz kolczy i kaftan z krótkimi rękawami, zdobiony motywem rombów, opięty pasem. W prawej, zgiętej w łokciu ręce trzyma włócznię z rozwiniętym proporcem, lewa spoczywa na wysokości biodra, na tarczy zawieszonej na mieczu w pochwie, wspartym na ziemi. Głowa nakryta szerokim, spiczastym hełmem typu kapalin z nosalem, na nogach stalowe nakolanniki i ostrogi. Tarczę i proporzec zdobi herb: lew wspięty na tylnych łapach, zwrócony w lewo. Nad prawym ramieniem inskrypcja: „Jos/va”, druga, nieczytelna, poniżej stóp. Tło przedstawienia wypełnione niewielkimi, prostokątnymi polami.

Jeden z witraży wchodzących w skład zespołu prezentującego poczet „Najlepszych Bohaterów” – cyklu ikonograficznego stworzonego ok. 1902 r. przez Conrada Steinbrechta z zamiarem wykorzystania w oknach Wielkiego Refektarza, nawiązującego do znanego w średniowieczu motywu „Dziewięciu Bohaterów”.

Zbiorcze omówienie cyklu: TUTAJ

Lit.: Geschäftsbericht des Vorstandes des Vereins für die Herstellung und Ausschmückung der Marienburg für die Zeit vom 1. Oktober 1902 bis zum 1. Oktober 1905, Danzig 1905, s. 5; R. Rząd, Zespoły heraldyczne w dekoracji Wielkiego Refektarza na Zamku Średnim w Malborku w XIX i XX wieku, Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Nowa Seria, t. 1 (12), 1993, s. 121−123.

 (oprac. R. Rząd)

Marienburg Baujahr 1909, il. 10.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *