W drugiej połowie września br. członkowie zespołu ds. badania strat wojennych zamków w Malborku i Kwidzynie odbyli kwerendę w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Zapoznaliśmy się z dokumentacją rewindykacyjną przechowywaną w Dziale Inwentarzy, która odkryła przed nami nowe tropy badawcze. Pracownicy MNW udostępnili nam zasoby swoich magazynów, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. obraz z dawnych zbiorów zamkowych – „Biczowanie Chrystusa” autorstwa Francesco Ghissi, który niegdyś eksponowany był w Wielkiej Komturii na Zamku Średnim.

Obejrzeliśmy także Poliptyk Grudziądzki oraz Ołtarz Hamburski. Poliptyk do 1945 r. eksponowany był w kaplicy św. Wawrzyńca na Przedzamczu. Ołtarz Hamburski natomiast – po scaleniu malowideł i obramieniu skrzydeł na nowo, według programu Conrada Steinbrechta – ustawiono w 1909 r. w Wielkim Refektarzu, przy ścianie północnej. Dziś oba ołtarze, obok innych znakomitych dzieł, eksponowane są na wystawie w Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW.

Bardzo dziękujemy przedstawicielom Muzeum Narodowego w Warszawie za miłe i profesjonale podjęcie oraz owocną współpracę. Do zobaczenia wkrótce!

oprac. J. Czarnowska

Poliptyk Grudziądzki we wnętrzu Kaplicy św. Wawrzyńca, Marienburg Baujahr 1916, il. 39 (reprod. L. Okoński)

Poliptyk Grudziądzki w Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW
fot. J. Czarnowska.

Ołtarz Hamburski w Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW
fot. J. Czarnowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *