autor: nieznany
miejsce powstania: Prusy Królewskie
czas powstania: II ćw. XVII w.
technika: kucie, wycinanie, nitowanie
materiał: żelazo, blacha żelazna
wymiary: nieznane
data utraty dzieła: 1945 rok
obecne miejsce przechowywania – nieznane; przypuszczalnie zniszczona w marcu 1945 roku
Całość ażurowa, dająca się wpisać w bliski kwadratowi prostokąt. Zawieszka złożona z dwóch części: wycinanego z blachy rysunku z treścią ikonograficzną, przedstawiającą przedmioty wykonywane przez zameczników oraz z bordiury wykonanej z kowalsko skuwanego pręta o okrągłym przekroju, tworzącego dość finezyjny rysunek ornamentu arabeskowego. W centrum zawieszki ramiak w formie tarczy podtrzymywanej przez dwóch mężczyzn w kapeluszach. W półkoliście zamkniętej tarczy znajdował się trójryglowy zamek puszkowy, pod nim kłódka, nad nim zaś okrągła tarcza (inskrypcyjna?, lub nierozpoznany przedmiot – atrybut); po lewej stronie skrzyżowane klucze z pełnym piórem i ażurowym trójlistnym uchwytem, po prawej pistolet kapiszonowy i strzelba; poniżej ostroga (z lewej) i lewar do kuszy (z prawej).
Ornamentalna bordiura z obu boków o identycznym (lustrzanym) rysunku. Przy dolnej krawędzi nieco szersza od bocznych odcinków i z odmiennym rysunkiem, w którego środkowej części wykorzystano motyw giloszowania z wykorzystaniem znaku nieskończoności. Górna krawędź zawieszki zaopatrzona została w dwa ogniwa do podwieszenia.
Wywieszkę eksponowano w pomieszczeniu drugiej kondygnacji Wieży Kleszej, do 1945 roku zwanego Izbą Rzemieślniczą, w której gromadzono materialne pamiątki kultury cechowej. Jak dotąd nie natrafiono na inny, poza ikonograficznym, przekaz źródłowy o tym zabytku, stąd nadal nie znamy jego proweniencji i historii w zbiorze malborskim.
(oprac. B. Butryn)
Marienburg Baujahr, 1915, il 16 (fragment).