Proweniencja: Chiny, dynastia Qing, okres Guangxu (1875–1908)
Warsztat nieznany, prawdopodobnie cegielnia cesarska w Pekinie (Běijīng)
Detal architektoniczny; glina, odciskanie w matrycy, obróbka ręczna, suszenie, glazurowanie szkliwami transparentnymi barwionymi w masie związkami metali na kolor żółty i zielony; wymiary: nieznane
Sygnatury, napisy: brak
Nr przedwojenne inw.: nieznane
Data utraty dzieła: l. 1945–1961
Obecne miejsce przechowywania, inw.: obecnie relikt cegły (ryc. 3) znajduje się w piwnicy pod kuchnią na Zamku Wysokim wraz z ułomkami dachówek i innego typu dekoracją chińskiego dachu.
Bibl.: Marienburg Baujahr 1910, fot. 5.
Ta barwnie glazurowana cegła z dekoracji ściany (chin. bofeng), być może jakiegoś ogrodzenia, była podarunkiem chińskiego cesarskiego rządu, który przekazał do zbiorów malborskich książę regent Zàifēng w 1910 roku. Ulokowana została na drugiej od dołu półce regału stojącego przy pierwszym kominie w magazynie detali architektonicznych w Spichlerzu na Zamku Wysokim (obecnie Sala Dwukominowa), obok drugiej prawie identycznej cegły, ale mniejszej gabarytowo, a za akroterionem z figurą mnicha taoistycznego siedzącego na ptaku fenghuang (ryc. 1).
Cegła prostopadłościenna o zaoblonej górnej krawędzi przechodzącej w gładką, nie do końca szkliwioną powierzchnię (ryc. 2). Frontalna część cegły ozdobiona została reliefowym motywem romboidalnej kratownicy w oczkach, której umieszczone były rozetki kwiatowe szkliwione na kolor intensywnie żółty. Tło dekoracji było zielone.
(oprac. dr B. Pospieszna)
Ryc. 3.
Ryc. 1.
Ryc. 2.