Proweniencja: Chiny, dynastia Qing, okres Guangxu (1875–1908)

Warsztat nieznany, prawdopodobnie cegielnia cesarska w Pekinie (Běijīng)

Detal architektoniczny; glina, odciskanie w matrycy, obróbka ręczna, suszenie, glazurowanie szkliwami transparentnymi barwionymi w masie związkami metali na kolor żółty i zielony; wymiary: nieznane

Sygnatury, napisy: brak

Nr przedwojenne inw.: nieznane

Data utraty dzieła: l. 1945–1961

Obecne miejsce przechowywania, inw.: obecnie relikt cegły (ryc. 3) znajduje się w piwnicy pod kuchnią na Zamku Wysokim wraz z ułomkami dachówek i innego typu dekoracją chińskiego dachu.

Bibl.: Marienburg Baujahr 1910, fot. 5.

Ta barwnie glazurowana cegła z dekoracji ściany (chin. bofeng), być może jakiegoś ogrodzenia, była podarunkiem chińskiego cesarskiego rządu, który przekazał do zbiorów malborskich książę regent Zàifēng w 1910 roku. Ulokowana została na drugiej od dołu półce regału stojącego przy pierwszym kominie w magazynie detali architektonicznych w Spichlerzu na Zamku Wysokim (obecnie Sala Dwukominowa), obok drugiej prawie identycznej cegły, ale mniejszej gabarytowo, a za akroterionem z figurą mnicha taoistycznego siedzącego na ptaku fenghuang (ryc. 1).

Cegła prostopadłościenna o zaoblonej górnej krawędzi przechodzącej w gładką, nie do końca szkliwioną powierzchnię (ryc. 2). Frontalna część cegły ozdobiona została reliefowym motywem romboidalnej kratownicy w oczkach, której umieszczone były rozetki kwiatowe szkliwione na kolor intensywnie żółty. Tło dekoracji było zielone.

(oprac. dr B. Pospieszna)

Ryc. 3.

Ryc. 1.

Ryc. 2.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *