Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na warsztaty proweniencyjne poświęcone problematyce badania zbiorów i pojedynczych dzieł sztuki pod kontem historii ich przynależności właścicielskiej.

W części teoretycznej uczestnicy dowiedzą się m.in.:

– czym jest proweniencja i czemu jest ważna;

– zapoznają z prawnymi, społecznymi i merytorycznymi aspektami przywracania lub nie historycznego porządku i kontekstu funkcjonowania dzieła sztuki;

– zapoznają z warsztatem historyka/ historyka sztuki/ konserwatora w procesie badań proweniencyjnych (analiza źródeł i przekazów, w tym ikonografii, analiza dzieła sztuki pod kątem zabytkoznawczym i konserwatorskim).

Zdobytą wiedzę uczestnicy wykorzystają podczas zajęć praktycznych polegających na powiązaniu przedmiotu z określonym historycznym miejscem i wskazaniem prawnych właścicieli bądź nowych posiadaczy.

W trakcie warsztatów zaprezentowane zostaną straty wojenne zamków w Malborku i Kwidzynie oraz obiekty odzyskane.

Termin: październik, listopad (przewidujemy trzy spotkania warsztatowe), konkretny termin zostanie ustalony z osoba realizującą warsztaty.

Czas trwania: do 90 minut

Liczba miejsc: (ograniczona) w jednym spotkaniu udział może wziąć maksymalnie 20 uczestników.

Zapisy: Bartłomiej Butryn, b.butryn@zamek.malbork.pl

 

Zadanie realizowane jest w ramach projektu Badania strat wojennych zamków w zakresie zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie, który uzyskał dofinansowanie z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Badanie polskich strat wojennych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *