Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na warsztaty proweniencyjne poświęcone problematyce badania zbiorów i pojedynczych dzieł sztuki pod kontem historii ich przynależności właścicielskiej.
W części teoretycznej uczestnicy dowiedzą się m.in.:
– czym jest proweniencja i czemu jest ważna;
– zapoznają z prawnymi, społecznymi i merytorycznymi aspektami przywracania lub nie historycznego porządku i kontekstu funkcjonowania dzieła sztuki;
– zapoznają z warsztatem historyka/ historyka sztuki/ konserwatora w procesie badań proweniencyjnych (analiza źródeł i przekazów, w tym ikonografii, analiza dzieła sztuki pod kątem zabytkoznawczym i konserwatorskim).
Zdobytą wiedzę uczestnicy wykorzystają podczas zajęć praktycznych polegających na powiązaniu przedmiotu z określonym historycznym miejscem i wskazaniem prawnych właścicieli bądź nowych posiadaczy.
W trakcie warsztatów zaprezentowane zostaną straty wojenne zamków w Malborku i Kwidzynie oraz obiekty odzyskane.
Termin: październik, listopad (przewidujemy trzy spotkania warsztatowe), konkretny termin zostanie ustalony z osoba realizującą warsztaty.
Czas trwania: do 90 minut
Liczba miejsc: (ograniczona) w jednym spotkaniu udział może wziąć maksymalnie 20 uczestników.
Zapisy: Bartłomiej Butryn, b.butryn@zamek.malbork.pl
Zadanie realizowane jest w ramach projektu Badania strat wojennych zamków w zakresie zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie, który uzyskał dofinansowanie z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Badanie polskich strat wojennych.