W dniach 14−15.03.2019 r. w Muzeum Zamkowym w Malborku odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Nowy początek. (Od)budowa kolekcji muzealnych po II wojnie światowej”. Wydarzenie objęte było patronatem honorowym sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina oraz patronatem medialnym portalu Muzealnictwo.com prowadzonego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ochrony Zbiorów.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Dyrektor Naczelny Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda, który wygłosił również wykład wprowadzający pt. „Badania strat wojennych w Malborku i Kwidzynie – budowanie tożsamości miejsca”. Gościem konferencji był dr Piotr Szpanowski – Zastępca Dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN, który odczytał list Ministra Jarosława Sellina (z treścią listu można zapoznać się TUTAJ)
Konferencja skupiła polskie środowisko muzealne wokół zagadnień strat wojennych i zbiorów rozproszonych oraz problematyki z tym związanej. Pierwszego dnia zaprezentowano tzw. blok malborski i kwidzyński, w którym omówiono zagadnienie dawnych zbiorów zamkowych badanych w ramach projektu dofinansowanego z programu MKIDN „Badania polskich strat wojennych”.
Najbardziej emocjonującym punktem tego dnia była uroczystość przekazania inwentarza kolekcji militariów Blell’sche Waffensammlung im Hochschloss d. Marienburg, 1894−1944 niezwykle ważnego źródła do historii jednej z największych, przedwojennych kolekcji zgromadzonych na zamku w Malborku. Inwentarz, dotychczas znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dzięki przychylności i uprzejmości Dyrektora dr hab. Piotra Oszczanowskiego, powrócił do miejsca, w którym znajdował się najprawdopodobniej do 1945 roku.
Drugiego dnia swoje wystąpienia zaprezentowali prelegenci z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Krakowa, Muzeum Książąt Lubomirskich przy Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku czy też Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Niezwykle ciekawy blok pozwolił uczestnikom na poznanie dziejów polskich kolekcji muzealnych, które podobnie jak Malbork, doznały znacznych strat w wyniku II wojny światowej.
Wydarzenie to zwieńczone pięknym gestem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, z pewnością możemy zaliczyć do udanych. Pod koniec roku ukażą się materiały pokonferencyjne w postaci publikacji.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i liczymy na owocną współpracę w przyszłości.
fot. L. Okoński