Niemcy, środkowa Hesja, Dreihausen; warsztat nieznany, XVIII–pocz. XIX w.

Kamionka brązowa, toczenie na kole, wycinanie, obróbka ręczna, szkliwienie, wypalanie; wymiary nieznane.

Sygnatury, napisy: brak

Nr przedwojenny inw.: nieznany

Data utraty dzieła: l.1945–1961

Obecne miejsce przechowywania, inw.: nieznane

W malborskim magazynie ceramiki użytkowej, w drugiej witrynie, na drugiej półce od góry stały dwa dzbany balaskowe z ażurowym fryzem i pierścieniami.

Dzbany jednouche o smukłym balaskowym korpusie. Stopy cylindryczne, wysokie, prawie takiej samej wysokości i średnicy jak szyje naczyń. Każda zakończona wałeczkiem, w którym znajdowały się trzy krótkie rurkowate wylewy. Ucha grube, o profilu wałkowym w kształcie litery „C”, dolepione w miejscu największej wydętości brzuśców i do wałeczka z wylewami. Na uchu każdego dzbana nanizany był okrągły pierścień. W partii barku naczynia miały ażurowy fryz, utworzony z trzech okręgów, z sześcioma trójkątnymi wycięciami ułożonymi na osi pod rurkowymi wylewami. Poniżej, na brzuścu każdego dzbana, znajdowały się trzy kabłączki z mniejszymi pierścieniami. Zewnętrzne powierzchnie pokryte były dookolnymi rowkami. Naczynia szkliwione były prawdopodobnie na kolor brązowy.

Stan zachowania: A; dzbany były w bardzo dobrym stanie zachowania.

Tego rodzaju naczynia nazywano uciesznymi, ze względu na to, iż w momencie użycia płyny wylewały się na biesiadników poprzez rurki wylewów i otwory w brzuścach naczyń (niem. Vexierkrug) powodując u biesiadników rubaszne śmiechy. Identyczne dzbany znajdują się w zbiorach Deutsches Keramikmuseum Hetjens Museum w Düsseldorfie i datowane są na XVIII i XIX wiek.

Bibl.: Schomber Helmut, Dreihäuser Steinzeug. Ein hessisches Töpferdorf und seine Geschichte, Ebsdorf 1997.

(oprac. dr B. Pospieszna)

Marienburg Baujahr 1908, fot. 4.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *