Warsztat: nieznany; prace malarskie Paul Klinka

Czas powstania: 1902 rok

Technika: stolarka, malowanie monochromatyczne

Materiał: drewno świerkowe, żelazo

Wymiary: ok. wys. 50; szer. 290; gł. 40 cm

Data utraty dzieła: l. 1945−1950

Obecne miejsce przechowywania – nieznane

 

Skrzynia z uchylnym wiekiem wykonana w konstrukcji stojakowej. Nogi skrzyni wyprowadzone ze ścianek bocznych, uzyskanych w skutek wycięcia niskiego łuku przy dolnej krawędzi. Ściany: przednia i tylna połączone z dnem za pomocą czterech metalowych listew, nabitych ćwiekami. Metalowe pasy od frontu mebla zachodzą płytko na jego dolną krawędź, przybite są jednym ćwiekiem, na końcach rozklepane w ozdobny trójliść; na plecach zachodzą do górnej krawędzi, przymocowane czterema ćwiekami (na każdym z pasów). Ścianki boczne połączono ze ścianą frontową i plecami poprzeczną taśmą, rozklepaną ozdobnie, pełniącą jednocześnie funkcję antaby, przybitą dziesięcioma ćwiekami do ścianek: przedniej, bocznej i tylnej. Na ściance frontowej, pod górną krawędzią, znajduje się puszka zamka o mechanizmie zapadkowym, do wprowadzenia uchwytu mocowanego na zawiasie umieszczonym na wieku. Przy obu krańcach umieszczono zawiasy z otworami do założenia na skoble wbite w ścianę frontową.

Powierzchnia mebla ozdobiona monochromatyczną dekoracją wykonaną z szablonu, którą umieszczono na wszystkich ścianach i wieku (za wyjątkiem pleców), oparta została o motywy roślinne. Na ściankach bocznych kompozycja uzyskała formę ujętej podwójnym liniowym obramieniem kwadratowej płyciny, wypełnionej liśćmi winorośli. W narożnikach zewnętrznej ramki umieszczono czterolistne, wpisujące się w kwadrat, astwerki.

Na wewnętrznej stronie wieka naklejona była (lub nadal jest) papierowa naklejka z naniesionym czarnym tuszem napisem: “H. Inv. No. 653” (H [aupt] Inv [entar]). Pod tym numerem inwentarzowym umieszczono w 1902 roku aż cztery analogiczne zabytki określone jako „skrzynie na dywany” (Teppischtruhe). Skrzynia na pocz. XX w. eksponowana była w Sali Siedmiofilarowej na Zamku Średnim. Dwie z owych czterech skrzyń eksponowane są dziś w Pałacu Wielkiego Mistrza, w Kancelarii.

(oprac. B. Butryn)

Marienburg Baujahr 1902, fot. 34.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *