Pracujemy już kolejny rok, wędrując po zakamarkach historii. Przeprowadziliśmy wiele kwerend archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych. Udało nam się pozyskać do zamkowych zbiorów, dzięki życzliwości Dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr. hab. Piotra Oszczanowskiego, bezcenny rękopis inwentarza kolekcji militariów Theodora Josefa Blella (1827−1902) z majątku Bogatyńskie koło Ornety (niem. Tüngen) (relację z przekazania można obejrzeć TUTAJ). W serwisie regularnie publikujemy efekty naszych poszukiwań.

A już dziś zaczynamy ODLICZANIE…! i chcemy zapowiedzieć najnowsze wydawnictwo, nad którym pracujemy od początku 2020 roku. Jest nim edycja tłumaczeń Sprawozdań Towarzystwa Odbudowy i Upiększania Zamku Malborskiego (Geschäftsberichts des Verein für die Herstellung und Ausschmückung der Marienburg) z lat 1884-1942, które przełożył z języka niemieckiego Aleksander Masłowski. Dzieło to zawierać będzie ilustracje opublikowane w oryginale oraz kilka esejów autorstwa członków zespołu, traktujących o historii zamku malborskiego i dziejach Towarzystwa, dawnych zbiorach oraz pracach rekonstrukcyjnych, aranżacji wnętrz i wyposażeniu. Przed nami jeszcze prace redakcyjne i recenzja naukowa.

Będzie to ciekawa lektura dla pasjonatów przeszłości zapisanej w artefaktach. W kolejnych odsłonach, co dwa tygodnie, będziemy publikować fragmenty Sprawozdań, które mamy nadzieję, przybliżą przedwojenny obraz malborskiej warowni.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony!

(oprac. J. Lijka)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *