Pracujemy już kolejny rok, wędrując po zakamarkach historii. Przeprowadziliśmy wiele kwerend archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych. Udało nam się pozyskać do zamkowych zbiorów, dzięki życzliwości Dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr. hab. Piotra Oszczanowskiego, bezcenny rękopis inwentarza kolekcji militariów Theodora Josefa Blella (1827−1902) z majątku Bogatyńskie koło Ornety (niem. Tüngen) (relację z przekazania można obejrzeć TUTAJ). W serwisie regularnie publikujemy efekty naszych poszukiwań.

A już dziś zaczynamy ODLICZANIE…! i chcemy zapowiedzieć najnowsze wydawnictwo, nad którym pracujemy od początku 2020 roku. Jest nim edycja tłumaczeń Sprawozdań Towarzystwa Odbudowy i Upiększania Zamku Malborskiego (Geschäftsberichts des Verein für die Herstellung und Ausschmückung der Marienburg) z lat 1884-1942, które przełożył z języka niemieckiego Aleksander Masłowski. Dzieło to zawierać będzie ilustracje opublikowane w oryginale oraz kilka esejów autorstwa członków zespołu, traktujących o historii zamku malborskiego i dziejach Towarzystwa, dawnych zbiorach oraz pracach rekonstrukcyjnych, aranżacji wnętrz i wyposażeniu. Przed nami jeszcze prace redakcyjne i recenzja naukowa.

Będzie to ciekawa lektura dla pasjonatów przeszłości zapisanej w artefaktach. W kolejnych odsłonach, co dwa tygodnie, będziemy publikować fragmenty Sprawozdań, które mamy nadzieję, przybliżą przedwojenny obraz malborskiej warowni.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony!

(oprac. J. Lijka)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *