autor: nieznany

miejsce pochodzenia: Oliwa

czas powstania: XIX w.

materiał: drewno brzozy, kość słoniowa

technika: snycerka

wymiary: 18 x 9 x 6,5 cm

dawny nr inw.: W. Pr. 3673 (Inventarbuch Heimatmuseum Westpreussen, s. 423)

Przybornik do szycia miał formę drewnianej skrzyneczki na 4 nóżkach. Prawdopodobnie posiadał także jedną szufladkę. Na wierzchniej części wieka miał przymocowane trzy pojemniki oraz 6 poziomych szpul pomiędzy dwoma kolumienkami. Zgodnie z zawartą adnotacją w księdze inwentarzowej elementy te były wykonane z kości słoniowej. W skład zestawu wchodził także igielnik oraz poduszeczka do igieł mająca formę młoteczka. Poza drewnianą skrzyneczką elementy były rzeźbione, dzięki temu posiadały znaczne walory estetyczne i artystyczne. Najniższy z pojemników na wieku zawierał kłębek, pokazujący jak w niezwykle praktyczny sposób niegdyś kobiety radziły sobie z notorycznie uciekającą w trakcie pracy (wyszywania, cerowania) włóczką. Skrzyneczka posiadała także zacisk śrubowy umożliwiający przytwierdzenie jej do stolika do szycia.

Na spodzie przybornika znajdował się rachunek z 1887 r. od tokarza Sonnenstuhla z Heiligenbeil (dziś Mamonowo w obwodzie kaliningradzkim). Zgodnie z nim rzemieślnik naprawił 2 kolumny kościane, 1 poduszeczkę do igieł oraz 1 nóżkę i 1 żołądź. Wraz z kosztami wysyłki  rachunek opiewał na kwotę 2 marek 55 fenigów.

Skrzyneczka  została zakupiona w 1941 r. przez kustosza Muzeum Regionalnego Prus Zachodnich w Kwidzynie za kwotę 75 marek od Freulein Krause z Oliwy. Intrygującym wydaje się zmiana pierwotnie wycenionej kwoty na niższą, a mianowicie 60 marek.

Skrzyneczka z przyborami do szycia zaginęła w czasie II wojny światowej. W zbiorach muzealnych zachował się jednak jej wizerunek (negatyw 3342)

(oprac. J. Jezierska)

 

 

Negatyw ze zbiorów Muzeum w Kwidzynie, nr 3342, fot. L. Okoński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *