warsztat: nieznany; prace malarskie Paul Klinka
Czas powstania: 1902 rok
Technika: stolarka, malowanie monochromatyczne
Materiał: drewno świerkowe, żelazo
Wymiary: ok. wys. 50; szer. 290; gł. 40 cm
data utraty dzieła: l. 1945−1950
obecne miejsce przechowywania – nieznane
Skrzynia z uchylnym wiekiem, wykonana w konstrukcji stojakowej. Nogi skrzyni wyprowadzone ze ścianek bocznych, uzyskanych w skutek wycięcia niskiego łuku przy dolnej krawędzi. Ściany: przednia i tylna, łączone z dnem za pomocą czterech metalowych listew, nabitych ćwiekami. Metalowe pasy, od frontu mebla zachodzą płytko na jego dolną krawędź, przybite jednym ćwiekiem, na końcach rozklepane w ozdobny trójliść; na plecach zachodzą do górnej krawędzi, umocowane czterema ćwiekami (na każdym z pasów). Ścianki boczne połączono ze ścianą frontową i plecami poprzeczną taśmą, rozklepaną ozdobnie i pełniącą jednocześnie funkcję antaby, przybitą łącznie dziesięcioma ćwiekami do ścianek: przedniej, bocznej i tylnej. Na ściance frontowej, pod górną krawędzią pośrodku, puszka zamka o mechanizmie zapadkowym, do wprowadzenia uchwytu mocowanego na zawiasie umieszczonym na wieku, tu przy obu krańcach umieszczono zawiasy z otworami do założenia na skoble wbite w ścianę frontową.
Powierzchnia mebla ozdobiona monochromatyczną dekoracją, wykonaną z szablonu, którą umieszczono na wszystkich ścianach i wieku (za wyjątkiem pleców). Dekoracja w całości oparta o motywy maswerkowe i figury geometryczne. Na ściance frontowej i wieku układ ornamentalny rozplanowany symetrycznie. W centrum okrąg wypełniony maswerkiem, po bokach kompozycja złożona z rombów (o przekątnej tej samej długości) w układzie dwurzędowym, po sześć figur w każdym z odcinków rzędów, flankowanych na krańcach ściany frontowej dużymi rombami z maswerkowym wypełnieniem, z przylegającymi do ich boków trójkątami wypełnionymi lancetowymi formami maswerku. Analogiczne duże romby umieszczono na ściankach bocznych.
Na wewnętrznej stronie wieka naklejona była (lub nadal jest) papierowa naklejka z naniesionym czarnym tuszem napisem: „H. Inv. No. 653” (H[aupt] Inv[entar]). Pod tym numerem inwentarzowym umieszczono w 1902 roku aż cztery analogiczne zabytki określone jako „skrzynie na dywany” (Teppischtruhe). Skrzynia na pocz. XX w. eksponowana była w Sali Siedmiofilarowej na Zamku Średnim. Dwie z owych czterech skrzyń eksponowane są dziś w Pałacu Wielkiego Mistrza, w Kancelarii.
(oprac. B. Butryn)
Marienburg Baujahr 1902, fot. 35.