warsztat: z Prus Królewskich lub Książęcych

czas powstania: 2 poł. XVIII w.

technika: stolarka

materiał: drewno dębowe

przybliżone wymiary: wys. 78 cm, blat: szer. 110 x 75 cm; skrzynia: 90 x 67 cm

data utraty dzieła: l. 1945−1950

obecne miejsce przechowywania: nieznane; prawdopodobnie zniszczony w trakcie walk o zamek w 1945 roku

Stół z prostokątnym blatem, spoczywającym na oskrzynieniu o takim samym rozplanowaniu. Skrzynia, z jedną szufladą na środku dłuższej ze ścianek, wsparta na czterech toczonych tralkach. Płozy stołu w konstrukcji ramiaka o znacznej grubości. Górą, w jego narożnikach, cofnięte ku wewnętrznej stronie tralki; dołem analogicznie ulokowane nogi w formie kul z walcowatą nakładką.

Płyta blatu gładka, rant z uskokiem, od spodu, przy krótszych bokach, do blatu zakołkowane dwie płozy, z wprowadzonymi w nie dwoma kołkami przechodzącymi w ścianki boczne i łączącymi blat z oskrzynieniem. Oskrzynienie złożone z narożnych graniaków pomiędzy które wprowadzono prostokątne deski, ujęte dołem i górą listwami o przekroju zbliżonym do kwadratu, tworzą pseudo płyciny. Montaż elementów oskrzynienia za pomocą kołkowania.

Szuflada z olistwionym frontem i drewnianym toczonym uchwytem w jego centrum. Tralki z jednym przewężeniem, w górnej części owoidalne, w dolnej walcowate z pierścieniami. Płozy-ramiak z uskokiem analogicznym jak ten zastosowany w blacie. Na kulistych częściach nóg ryty podwójny pierścień.

Mebel od ok. 1915 roku eksponowany był na pierwszym piętrze Wieży Kleszej, w tzw. Izbie cechowej; jego pochodzenie i okoliczności włączenia do zbiorów Zarządu Odbudowy Zamku pozostają nieznane.

(oprac. B. Butryn)

 

Izba cechowa w Wieży Kleszej; Marienburg Baujahr 1915, il. 17 (koloryzacja B. Butryn 2015).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *