Muzeum Zamkowe w Malborku serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji pt.

Przeszłe i teraźniejsze kolekcje w świetle problematyki strat wojennych i badań proweniencyjnych.

Kolejny już rok prowadzimy badania w zakresie strat i rozproszeń zbiorów zamków w Malborku i Kwidzynie, poniesionych w wyniku II wojny światowej. Projekt badawczy realizowany dzięki dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opiera się na licznych kwerendach w archiwach, instytucjach muzealnych oraz kościelnych. W roku 2021 zespół badaczy skoncentrował się na opracowaniu pozyskanego materiału, a wyniki tych prac zostaną opublikowane w dwóch planowanych wydawnictwach. Pierwszą publikacją będzie Katalog strat wojennych i zbiorów rozproszonych zamku w Malborku, t. 1, Grafika, malarstwo, rysunek będący tomem inaugurującym serię katalogów strat zamkowych kolekcji (ukaże się w 2022 roku). Drugą natomiast stanowi polskojęzyczna edycja wraz z krytycznym opracowaniem inwentarza zbiorów Theodora Josepha Blella, XIX-wiecznego pruskiego kolekcjonera, którego zasoby stały się podstawą nieistniejącej już, przedwojennej kolekcji militariów na zamku w Malborku. Wobec tych zagadnień i szeroko zakrojonych badań proweniencyjnych, archiwalnych i muzealnych nad dawnymi kolekcjami pochylimy się podczas spotkania w Malborku.

 

Konferencja odbędzie się 10 grudnia 2021 r. w sali konferencyjnej w Karwanie (Przedzamcze), z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Wobec tego obowiązuje limit uczestników – 50 osób

Zgłoszenia przyjmujemy do 26.11.br.(piątek)  – decyduje kolejność zgłoszeń !!!

 

Organizator zastrzega prawo do zmiany formuły wydarzenia na on-line, w przypadku zaostrzenia sytuacji epidemicznej. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

FORMULARZ ZGŁOSZENIA – DO POBRANIA

PROGRAM KONFERENCJI – DO POBRANIA

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym wydarzeniu !!!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *