Warsztat: nieznany
Fajans pomorski; glina, obtaczanie na kole, obróbka ręczna, szkliwienie, malowanie na surowym szkliwie związkami kobaltu i manganu, kilkakrotne wypalanie.
Wymiary: średnica 35 cm
Proweniencja: Prusy Królewskie, Stolzenberg?
Talerz ścienny, okrągły, o dekoracji malowanej w postaci wizerunku kobiety odzianej w bufiastą, długą suknię, która stoi en face pomiędzy wysokimi kwiatami i trzyma w prawej dłoni gałązkę. Na kołnierzu talerza powtarzający się 10 razy motyw stylizowanego trójliścia (palmetka?) z licznym szrafowaniem wewnątrz i na zewnątrz tych form. Odwrocie talerza nie było szkliwione.
W 1929 roku Waldemar Heym zakupił za 75 marek niemieckich talerz z tzw. fajansu pomorskiego ze słynnej gdańskiej kolekcji kupca Friedricha Basnera (1869–1934) z Sopotu. Nie wiadomo czy zakupu Heym dokonał na aukcji u Rudolfa Lepke’go w Berlinie w dniach 16–19 listopada 1929 roku, czy bezpośrednio od kolekcjonera, bowiem ani w katalogu berlińskim, ani we wcześniejszym opracowaniu Kunst uns Kunsthandwerk im Hause Basner in Zoppot (1925) talerz ten nie figurował. W kwidzyńskim inwentarzu muzealnym odnotowany został pod nr 1814 z informacją, iż pochodził właśnie z tej wymienionej kolekcji.
(oprac. dr B. Pospieszna)